boty

boty

Přirozenost na každém kroku

O volnočasových i sportovních botách jsme toho namluvili až až. V dnešní době si zkrátka může každý vybrat podle svého vkusu právě ten pár, který mu k oblečení i jeho stylu nejlépe sedne. Jaké boty však aktuálně nabývají na trendovosti napříč značkami, životními styly i věkovými kategoriemi? Je to barefoot obuv!


O co jde?

Pojem barefoot, který v angličtině znamená naboso nebo bosý označuje obuv, jež se snaží nahradit chůzi na boso. Tvarem se tedy bota přizpůsobuje tvaru chodidla a respektuje jeho přirozené zaoblení a funkci. Z tohoto důvodu u takového produktu najdete zpravidla velmi tenkou podrážku a relativně širokou klenbu boty, která umožňuje pohodlný pohyb nohy. Barefoot boty představila v Česku původně značka VIVOBAREFOOT, která funguje na trhu asi od roku 2006. Její vývoj byl ale poměrně pozvolný, z počátku boty nebyly nabízeny v takovém designu, který by každého lákal. I dnes je ještě v Česku docela složité najít pár, který by se např. pro ženu hodil do každé příležitosti. Barefoot boty už sice mají své stálé zákazníky a oblíbence, často na ně však narazíte spíše na horách než na společenských událostech. Musím však s potěšením konstatovat, že se i mezi touto “zdravou” obuví dá dnes najít taková, ve které se bez obav vydáte do zaměstnání nebo do města.


Jaké jsou přednosti barefootové obuvi?

Jejich nespornýcm pozitivem je zdravotní hledisko. Pokud je vybíráte, největší pozornost musíte věnovat tomu, aby jste se v nich cítili jako v bavlnce. Nesmí nikde tlačit nebo omezovat v pohybu. Vaše chodidlo se v nich nesmí nijak deformovat a musí se podlahy dotýkat celou plochou. Tím se zajistí simulace přirozeného, bosého našlapování na povrch. To zase vede ke správnému zapojení všech svalů a úponů, noha vám díky tomu sílí a nedochází k deformaci svalů a páteře. Vzhledem k tomu, že mají bosé boty anatomicky tvarovanou špičku, nebudou se v nich vaše prsty nijak překrývat a budou mít dostatek prostoru pro pohyb. Také u nich nenajdete žádný podpatek, takže se vaše noha nemusí zatěžovat vyrovnáváním sklonu mezi špičkou a patou. Třetí výhodou je, že jejich stélka není opatřena klenbou, která by uměla udržovala nohu. Tuto práci musí udělat noha samotná, lépe řečeno svaly, které kosti obepínají. Tím je znovu zapojíte do akce a zajistíte si tak, že budou svaly schopny udržet nohu i na vratkém povrchu v rovnováze.


Z čeho můžete vybírat?

Na štěstí už se dnes dá nakupovat přes internet pohodlně ze zahraničí a tak nemusíte být vázáni tím, co nabízí kamenné obchody. U barefoot obuvi je však skoro nutností boty před zakoupením vyzkoušet. Jak jsem již zmínila, nejdůležitější na nich je pohodlí a funkčnost. Pokud se Vám tedy líbí kousek, který obchod ve vašem městě nenabízí, přesto prodejnu navštivte a podobný pár vyzkoušejte. Vyhnete se reklamacím nebo komplikovanému vracení zboží. Pak už můžete bez obav vybírat z poměrně široké nabídky, která začíná na letních sandálech a končí na hezké nabídce zimních kozaček. Nízké sportovní boty jsou už naprostou samozřejmostí a dokonce mezi nimi seženete běžně i veganské kousky.


Chcete se zdravě obouvat ale narážíte na vysokou cenu?

Bodem nárazu při výběru bot může být cena. Ta je u barefoot obuvi mnohonásobně vyšší než v běžných obchodech. Kvalita bot však není stavěná na jednosezónní využití. Pokud do bot investujete, můžete se spolehnout, že Vám vydrží i několik let. To vám však nepomůže, pokud na boty zkrátka nemáte peníze. Řešením může být některá online půjčka. Seženete ji bez potíží na internetu a poskytne vám až 10 000 Kč, které na nákup budou rozhodně dostačující. Vybírat můžete třeba z krátkodobé půjčky nebo půjčky bez potvrzení příjmu.


Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek