boty

boty

Nejlepší boty pro každou příležitost

Pro mě osobně neexistuje lepší pocit než našlapovat bosýma nohama v měkké trávě, holými chodidly se jen tak brodit v bahně a přitom cítit to krásné spojení se zemí, které nám tahle chůze dopřává. Tak je to alespoň pro mě, i když zkušenost jiných lidí může být různá a jsou i tací, kteří si chůzi v trávě na boso nedokážou vůbec představit. Bez ohledu na to, jak se ale při chůzi naboso cítíte, testy a průzkumy ukazují, že některá současná a velmi běžná obuv není pro naše nohy, páteř a vůbec celé tělo zdravá a také jsme ji nikdy v minulosti nenosili.

Jak je to tedy s těma našima nohama?

S lehkou nadsázkou by se dalo říct, že naše nohy byly vytvořeny, aby nás dostaly z bodu A do bodu B. Před tím, než došlo k domestikací koní a v některých případech ještě i dlouho poté, bylo pro mnoho lidí zcela běžné, že hlavním způsobem dopravy byly nohy. Díky tomu jsme také byli schopni ujít velké vzdálenosti a to každý den a bez jakýchkoliv zdravotních potíží. Stejně tak tento způsob života můžeme pozorovat ještě dnes u starých kmenů v Amazonii nebo v Africe, kde se žádné dopravní prostředky nevyskytují nebo jsou zde v jen velmi omezené míře. Co se tedy změnilo, že je dnes vše jinak?


Nazuli jsme boty, abychom nohám dopřáli komfort

Vzhledem k výkyvům počasí a měnícímu se ročnímu období je určitě na místě někdy obuv využít. Také proto si ji začali naši předkové vyrábět. I přesto jsou však boty v historickém měřítku relativně novým vynálezem. A ty moderní se od těch původních, ručně šitých, zcela liší. Pro většinu z nás je však jejich nošení zcela automatické, vždyť je to něco, co nás učili už naši rodiče, něco, co známe od raného dětství a co vidíme všude kolem nás. Navíc obuv dnes neslouží jen k praktickým účelům, má také estetickou funkci a často se i od ní posuzuje postavení lidí ve společnosti a jejich prestiž. Bylo by tedy naivní, pokud bychom tyto stránky opomíjeli. Na druhou stranu již v Evropě i ve světě existuje poměrně početná skupina lidí, kteří se vůči standardní nabídce obuvi vyhraňují a kteří jsou propagátory barefootových bot. A v zásobě mají poměrně silné argumenty, proč běžnou produkci obuvi nepodporovat:
  1. Svým tvarem totiž nutí nohy chodit nepřirozenou chůzí pod špatnými úhly a tím deformují plosky nohou.
  2. U šlapek ale potíže nekončí, protože dlouhodobým užíváním se zdravotní deformace může přenést na další části těla a tak se běžně stává, že se potýkáme s bolestmi kolen a zad.
  3. Kvůli otlakům bot vznikají puchýře, které nejsou ničím jiným, než reakcí těla na to, jak se snažíme přizpůsobit naše nohy nepřirozeně úzkým botám.
  4. Často také dochází k tomu, že jeden z prstů tlačí jiný do strany, což zase způsobuje, že kost na šlapce vystupuje ze své původní polohy do boku. Tím je ale zásadně narušená přirozená poloha kosti, kterou se již mnoho lidí rozhodlo vyřešit chirurgickým zákrokem, který by měl tuto nerovnost odstranit.

Ke svému tělu se ale můžete zachovat úplně jinak

Ke svému dětství se už bohužel nevrátíte a to, jakou obuv jste nosili doposud, už také nezměníte. Povzbuzující však je, že průzkumy zabývající se chůzí naboso nebo s barefoot obuví dokazují, že většinu zdravotních komplikací lze zastavit nebo vyřešit pouze tím, že na tento způsob chůze přejdete. Noha bude postupně stimulována ve správných botech, svaly v kotnících a na šlapce se obnoví a nohu zpevní v požadovaných místech. Tím se přestanou přetěžovat šlachy a části těla, která mají být při chůzi pasivní a bolesti po čase odezní. Pokud tedy máte na prvním místě své zdraví, investujte do kvalitních bot s nízkou podrážkou a bez podpatků. Na trhu už je dnes celá řada značek, které přirozenou chůzi podporují. Z jejich nabídky se dá už docela dobře vybrat typ boty, který sedne vašim nohám i vašemu stylu. K nákupu můžete využít i půjčky, kterých je k dispozici mnoho. Ideální jsou ty, které fungují jako půjčky bez registru, sjednáte je totiž velmi rychle a bez zbytečného papírování. Podobně je na tom třeba i sms půjčka, jež se dá vyřídit odkudkoliv pomocí mobilu.


Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek